Bezpieczeństwo na drodze – metalowe bariery ochronne

Bezpieczeństwo na drodze jest sprawą priorytetową. Przyglądając się obecnej sytuacji, patrząc na statystki, to liczba wypadków, do których doszło na drogach, w ostatnich czasach znacząco wzrosła. Przyczyny wypadków są zróżnicowane. Częstym powodem jest lekkomyślność i nieostrożność kierowców, ale również niesprawny sprzęt, alkohol czy zbyt słabe oznakowanie poziome i pionowe dróg. Poruszając się autostradami lub innymi drogami, widzimy namalowane pasy oraz zamontowane drogowe bariery ochronne.

W jaki miejscach powinny być bariery?

Sprawą oczywistą jest montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego na tych drogach, gdzie panuje wzmożony ruch i duża prędkość, czyli autostrady i drogi ekspresowe. Wyróżnia się trzy położenia barier:

  • skrajne
  • przy krawędzi jezdni
  • dzielące

Bariery montowane są także przy stromych poboczach, na mostach i wiaduktach, w miejscach, gdzie występuje swego rodzaju zagrożenie komunikacyjne. Niestety, na komfort i bezpieczeństwo mogą liczyć Ci kierowcy, którzy podróżują autostradami i drogami szybkiego ruchu. Na drogach, gdzie ruch jest mniejszy i prędkość teoretycznie też, balustrad występuje bardzo mało. Sądzę, że bariery powinny znajdować się również na małych, nieszybkich drogach, nawet w wioskach, ponieważ do niebezpieczeństwa może dojść wszędzie, nawet w spokojnej dzielnicy, okolicy. Bariery mają zapewnić bezpieczeństwo osobom korzystającym z dróg. Mają zapobiegać zjechaniu pojazdu z trasy, na przeciwległy pas jezdni oraz kolizji z innym pojazdem.

Drogowe bariery ochronne zamontowane przy krawędzi jezdni.

Bariery zgodne z normą PN-EN 1317

Jeśli chodzi o bariery, warto szukać sprawdzonych i rzetelnych dostawców. Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją drogowych barier, zazwyczaj też je montują. Zdobyta wiedza i doświadczenie okazują się wtedy niezbędne. Dobra firma wie, gzie bariery powinny być, a gdzie ich umiejscowienie jest niewymagane. Firmy oferują urządzenia na drogę o naprawdę wysokim poziomie. Wykonane są z wysokojakościowej stali odpornej na działanie czynników atmosferycznych i innych czynników zewnętrznych. Odznaczają się trwałością. Spełniają wszelkie normy, posiadają certyfikaty. Tylko takie bariery zapewnią dodatkowe bezpieczeństwo na drodze. Wykonawca powinien być solidny, warto sprawdzić jego kompetencje chociażby w Internecie. Czym kierować się, wybierając bariery? Zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj używanego materiału do produkcji, opinie firmy, czas realizacji i aspekt finansowy.

Mimo zabezpieczeń i oznakowań na drodze każdy z uczestników ruchu powinien zachować ostrożność i czujność podczas prowadzenia pojazdu.

 

Ten wpis został napisany w kategorii Motoryzacja i otagowany , , , , , . Dodaj do ulubionych link bepośredni.

Komentarze są zablokowane.