Geodeta – zawód opłacalny?

Geodeta. Pojęcie znane nam wszystkim. Jednak czy sytuacja na rynku pracy zachęca młodych do podjęcia pracy, jako geodeta? Wiele lat nauki oraz długa praktyka, aby móc zdobyć wszystkie uprawnienia nie zachęca do podjęcia nauki na tym kierunku. Szkołę najczęściej podejmują Ci, którzy mają wśród swoich znajomych, bliskich – geodetów. Czym zajmuje się geodeta i czy praca wykonywana po tym kierunku jest opłacalna?

Sytuacja na rynku pracy

Usługi geodezyjne Kartuzy są często wykonywane. Niestety nie jest to powód do otrzymania stałej pracy w tym zawodzie. Geodeta może mieć trudności w znalezieniu pracy, ponieważ zainteresowanie tą pracą przekracza liczbę wolnych miejsc w pracy.

Gdzie geodeta może podjąć pracę?

Najczęściej osoby będące geodetami pracują w firmach związanych z budownictwem lub firmach geodezyjnych. Osoby z tym wykształceniem zajmują także posady w urzędach, gdzie to stanowisko wbrew pozorom jest konieczne na praktycznie każdym szczeblu administracyjnym. Każda gmina powinna mieć zatrudnionego co najmniej jednego geodetę, który zajmuje się opracowanie map terenów oraz świadczeniem usług dla firm oraz ludności mieszkalnej. Nie można zapomnieć o jednostkach administracji państwowej, takich jak Ministerstwo Budownictwa czy Główny Urząd Geodezji i Kartografii, które trzymają pieczę nad terenami i tworzą mapy, a także wydają zezwolenia budowlane.

mężczyzna wykonujący pomiary geodezyjne

Geodeta Pruszcz Gdański – kim jest i czym się zajmuje?

Geodezja to zawód ściśle powiązany z budownictwem, ale również, co może wydawać się dziwne dla innych – z pracą fizyczną. Do głównych zadań geodetów należą pomiary działek i gruntów, przed podjęciem budowy na tych obszarach. Nie zależnie od tego co będzie stało na tej działce, czy to będzie dom, sklep, czy kościół. Geodeta zajmuje się również sporządzaniem map oraz pomiarów geodezyjnych. Aby zostać geodetą należy dobrze umieć liczyć, ponieważ dokonywane pomiary to sama matematyka.

prace budowlane pod wykonanie fundamentu

Jak zdobyć zawód geodety?

Zawód geodety jest niewątpliwie bardzo specjalistyczny, trudny i odpowiedzialny. Aby zostać geodetą należy mieć do tego odpowiednie uprawnienia oraz kwalifikacje, które można zdobyć już w szkołach średnich (osiąga się wykształcenie średnie), bądź od razu na studiach (nabywa się wykształcenie wyższe). Chcąc iść na uczelnie należałoby obrać kierunek Geodezji i Kartografa, a jako, że są to studia inżynieryjne, trwają 3,5 roku i wcale nie są takie łatwe. Oczywiście zaraz po studiach nie otrzymuje się wszystkich uprawnień. Potrzebna jest do tego praktyka – 3- letnia w przypadku absolwentów studiów i 6 – letnia w przypadku absolwentów szkół technicznych.

Ten wpis został napisany w kategorii Bez kategorii i otagowany , , . Dodaj do ulubionych link bepośredni.

Komentarze są zablokowane.