Żniwa kiedyś i dziś – rozwój rolnictwa

Słoma była używana już od dawien dawna. Żniwa kiedyś wyglądały zupełnie inaczej niż dziś. Rolnicy nie mieli aż tylu pól, gdyż wszystko wykonywane było ręcznie, jedynie z pomocą zwierząt. Siano koszone był ręcznie tak zwanym cepem. Słoma wiązana była sznurkami i znoszona ręcznie. Zwierzęta potrzebne były do transportu słomy, którą przewożono na wozach zaprzęgowych. Jak teraz wyglądają żniwa i do czego tak naprawdę potrzebna jest nam słoma?

Zastosowanie słomy – szerokie pole wykorzystania

Słoma zbożowa i rzepakowa wzbudza coraz większe zainteresowanie nie tylko wśród rolników. Jest cennym nawozem organicznym, paszą, a przede wszystkim ściółką dla wszystkich gatunków zwierząt. Słoma jako ściółka jest bardzo popularna w kurnikach. Dużym minusem jest to, że należy ją często wymieniać, gdyż słoma ma małą wilgotność. Dzięki takiej ściółce możemy zapewnić ruch zwierzętom, wygodę, a także chronimy przez różnego rodzaje schorzeniami nóg. Daje im również ciepło, które potrzebne jest zwierzętom przede wszystkim zimą. Słoma może być również wykorzystywana w celach energetycznych. Jest niestety trudnym paliwem w zagospodarowaniu, głównie przez niską gęstość. Słoma używana jest również na polach w celu zwiększania próchnicy w glebie. Może być stosowana na wszystkich rodzajach gleb, z wyjątkiem gleb kwaśnych. Przyorując słomę do gleby wprowadzamy niezbędne mikro i makro składniki dla życia roślin.

 

belki slomy lezace na polu

Żniwa dziś – jak wyglądają

Obecnie mamy szeroki zakres maszyn rolniczych. Co chwilę słyszymy o nowych technologiach, które rolnicy wykorzystują w swoim gospodarstwie. Żniwa ręczne zastąpiły kombajny, które oddzielają ziarna czy mielą słomę. Aktualnie są one na najwyższym poziomie, posiadają wysokie standardy. Wymłócone ziarna są kumulowane w zbiorniku kombajnu, gdzie następnie przesypywane są na przyczepy samochodów ciężarowych lub ciągników. Słoma zbijana jest w belki przez specjalną maszynę. Aktualnie na rynku dostępna jest suszarnia do słomy, dzięki której słoma jest jeszcze wyższej jakości. Suszenie słomy powoduje mniej strat. Słoma zazwyczaj zbierana jest i przechowywana na stogach bądź pod zadaszeniem. Niestety w tych miejscach panuje duża wilgotność, co uniemożliwia wysuszenia tej słomy całkowicie.

zniwa na polu

 

Coraz częściej słyszymy o nowych technologiach wykorzystywanych przez rolników. Polskie rolnictwo rozwija się zaskakująco szybko. Nowo powstałe maszyny, urządzenia powodują wzrost wydajności gospodarstwa. Dzięki temu oszczędzamy czas, a produkty są wyższej jakości.

Ten wpis został napisany w kategorii Bez kategorii i otagowany , , . Dodaj do ulubionych link bepośredni.

Komentarze są zablokowane.