Zalet i wady szkolenia BHP online

Z reguły osoby, które rozpoczynają pracę powinny przejść badania lekarskie oraz powinny mieć przeprowadzone szkolenia BHP. Za spełnienie tych warunków odpowiada pracodawca. To jego zadaniem jest skierowanie pracownika na szkolenia Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz badania lekarskie. Jednak szkolenia wstępne to nie wszystko. Ważne jest jeszcze, aby pracownik przeszedł uzupełniające szkolenia okresowe z zakresu BHP. Wykonuje się je po upływie określonego czasu, przepracowanego w danej firmie. Każdy orientuje się, że szkolenia takie są obowiązkowe, ale czy każdy z nas wie, po co są one przeprowadzane?

Cel szkolenia BHP

Zwykle szkolenia BHP traktowane są przez pracowników, jak i przez pracodawców jako ,,zło konieczne”. Jest to jednak obowiązkowa część zatrudnienia. Takie szkolenie informuje pracownika jakich zasad i reguł musi przestrzegać na danym stanowisku pracy, aby uchronić się przed wypadkiem w pracy oraz jego powikłaniami. Podstawowym zadaniem szkolenia BHP jest poinformowanie nowo zatrudnionej osoby o przepisach stanowiących o bezpieczeństwie i higienie pracy, ryzyku zawodowym, jakie za sobą niesie określonej pracy oraz wypadkach, do których można dojąc podczas wykonywanej pracy.Obecnie szkolenie może przebiegać w zakładzie pracy, gdzie jest prowadzone przez inspektora do spraw BHP. Można również skorzystać ze szkolenia BHP online.

magazyn z pracownikiem ktory ma kask

Szkolenia BHP przez Internet

Szkolenia BHP w postaci e-learningu stały się bardzo powszechne. Z wykorzystaniem technologi komputerowej i internetowej przeprowadzane są szkolenia dla wielu pracowników. Oczywiście tak, jak wszystko, szkolenia BHP online mają swoje wady, ale również zalety.

  • Zalety szkolenia BHP online

Największa zaletą e-learningu jest elastyczność i szybkość. W Dostarczanie informacji bez konieczności prowadzenia szkoleń w formie ,,zajęć klasowych” jest ułatwieniem dla wielu pracowników. W przypadku szkoleń z instruktorem pracownicy muszą być obecni na sali z instruktorem, co często staje się problemem, ze względu na zaburzony harmonogram pracy. Podczas szkoleń online pracownicy takie szkolenie mogą przeprowadzić nawet w domu, bez konieczności dojazdu do pracy. Dużo firm oferuje szeroki zakres programów, które pracodawcy mogą wybrać i zastosować taki, który spełnia ich oczekiwania.

miejsce do pracy laptop na biurku

Niestety wszystko ma swoje wady. Szkolenia przeprowadzane w formie e-learningu również takie posiadają. Największą wadą takich szkoleń jest brak kontroli nad tym, czy pracownik na pewno się uczy, test wybory oraz kilka prób działa na pracownika demoralizująca. Wadą, która można zauważyć jest również czas, który zazwyczaj pracownicy poświęcają, niestety jest ich prywatnym czasem, brak kontaktu z doświadczonym instruktorem wyklucza możliwość lepszego poznania zagadnień i wyjaśnienia trudnych kwestii.

atrybuty pracownika czyli kask rekawice stroj roboczy

Ten wpis został napisany w kategorii Bez kategorii i otagowany , . Dodaj do ulubionych link bepośredni.

Komentarze są zablokowane.